Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Podatkowy robot

Projekt polega na automatyzacji procesów w zakresie podatku od nieruchomości osób fizycznych – wprowadzenie przez „robota” informacji podatkowej IN-1 do systemu dziedzinowego, przesłanej do urzędu drogą elektroniczną przez ePUAP. Celem projektu było przyśpieszenie doręczania decyzji podatnikom przez zautomatyzowanie czynności kancelaryjno-technicznych związanych z przygotowaniem i wysłaniem decyzji na adres ePUAP.

Robot” generalnie zastępuje pracownika – wykonuje te same czynności, czyli pobiera informację złożoną ePUAP-em przez podatnika, zakłada sprawę w systemie obiegu dokumentów, wprowadza dane do systemu dziedzinowego, a następnie po merytorycznym sprawdzeniu przez pracownika generuje decyzję i ją wysyła na adres ePUAP podatnika. Po odbiorze decyzji „robot” wprowadza datę doręczenia z UPO do systemu dziedzinowego.
Proces automatyzacji został również wdrożony przy masowej wysyłce decyzji podatkowych w ramach corocznej tzw. „akcji wymiarowej”. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało takie rozwiązanie.

Uruchomienie podatkowego robota zminimalizowało wykonywanie pracochłonnych i powtarzalnych czynności związanych z wprowadzaniem danych. Co także istotne, zautomatyzowanie tego procesu eliminuje również błędy ludzkie. „Robot” może pracować 24 godziny na dobę, a średni czas wprowadzenia jednej informacji przez „robota” wynosi około 8 minut. Pracownik potrzebuje 2 razy tyle czasu. Efektem wdrożenia rozwiązania jest również oszczędność papieru.

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-06-28
Data aktualizacji:2023-12-19
Typ jednostki:miasto na prawach powiatu
Miejscowość:Gdańsk
Powiat:Gdańsk
Województwo:pomorskie
Kod pocztowy i Poczta:80-803 Gdańsk
Jednostka wdrażająca:Gdańsk
Ulica:ul. Nowe Ogrody 8/12
Telefon:58 323 62 58
Witryna internetowa:www.gdansk.pl
Adres email:marzena.kaminska@gdansk.gda.pl
Liczba mieszkańców:486 271
Osoby kontaktowe:
Baner projektu