Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Zarządzanie i eksploatacja siecią wodną i kanalizacyjną na terenie Gminy Łubniany w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego

Gmina Łubniany, jako pierwsza gmina wiejska w województwie opolskim, zdecydowała się na zarządzanie i eksploatację siecią wod.-kan. w modelu PPP. Dotychczas takie działanie samorządu i podmiotu prywatnego w województwie opolskim można było zaobserwować np. w Opolu (budowa parkingu podziemnego przy C.H. Solaris) czy Krapkowicach (adaptacja obiektu na klub dziecięcy). To podstawowe zadanie Gminy zostało przekazane w ręce prywatnego partnera, zyskując nie tylko nową jakość, ale przede wszystkim transparentność zarządzania. 

Partner prywatny przejął  zarządzanie i eksploatacja siecią wodną i kanalizacyjną na terenie Gminy Łubniany w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego poprzez zbiorowe zaopatrzenie w wodę, polegające na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków wraz z zapewnieniem ich oczyszczania. Realizując przedsięwzięcie Partner Prywatny został zobowiązany do uporządkowania   gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej wraz ze wskazanymi pracami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi na terenie gminy i skoncentrowanie kompleksowej obsługi technicznej i  administracyjnej, a tym samym odpowiedzialności za prowadzenie gospodarki wodno-   kanalizacyjnej na terenie gminy w jednej jednostce.

Gmina Łubniany liczy ponad 10 000 Mieszkańców, czyli ponad 3000 gospodarstw domowych. Jest jedną z 13 gmin powiatu opolskiego (w tym 9 gmin wiejskich) w bezpośrednim sąsiedztwie miasta wojewódzkiego – Opola. 

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-09-16
Data aktualizacji:2023-11-27
Typ jednostki:gmina wiejska
Miejscowość:Łubniany
Powiat:opolski
Województwo:opolskie
Kod pocztowy i Poczta:46-024 Łubniany
Jednostka wdrażająca:Łubniany
Ulica:ul. Opolska 104
Telefon:77 427 05 33
Witryna internetowa:www.lubniany.pl
Adres email:ug@lubniany.pl
Liczba mieszkańców:10 028
Osoby kontaktowe:
Baner projektu